Aikido

Rozkład zajęć w Witnicy:

wtorki i czwartki 18.00-19.30,

sala MDK, ul. Gorzowska 22, Witnica.

Aikido w sekcji w Witnicy ćwiczymy na macie (tatami), w tradycyjnych strojach japońskich (gi), przy użyciu technik walki wręcz, jak też przy użyciu broni – drewnianego miecza (boken), drewnianego kija (jo) i drewnianego noża (tanto). 

O Klubie:
Klub Aikido Renshu działa w formule stowarzyszenia kultury fizycznej i skupia aikidoków ćwiczących tę sztukę walki w Kostrzynie nad Odrą, Witnicy i okolicach. Klub Aikido Renshu działa od 2002 r. Jest członkiem Mutokukai Europe, ćwiczymy aikido oparte na przekazie Nobuyoshi Tamura shihan, nieżyjącego już uchi-deshi twórcy aikido Morihei Ueshiby. Zajęcia prowadzi sensei Artur Rosiak (2 dan), instruktor z 17-letnim stażem prowadzenia zajęć i z 27-letnią praktyką aikido. Obecnie naszym shihanem jest Stephane Benedetti shihan (7 dan). Naszym egzaminatorem i mentorem jest Bogdan Strachowski sensei (4 dan), a egzaminatorem na stopnie dziecięce – również sensei Artur Rosiak. Zajęcia aikido Klubu Aikido Renshu odbywają się w Kostrzynie nad Odrą i Witnicy. 

Klub jest członkiem Polskiej Federacji Aikido, że realizuje zadania publiczne dla Miasta i gminy Witnica, dla Miasta Kostrzyn i Powiatu Gorzowskiego oraz realizuje program ,,Klub” finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

 

Kilka Słów o Aikido:

Aikido to sztuka walki łącząca w sposób harmonijny ciało i umysł ćwiczącego. Powszechnie uważa się, że aikido jest czymś więcej, niż jednym z wielu systemów walki. Mówi się, że aikido to sztuka wojenna bez walki, a w technikach i sposobach poruszania splatają się elementy psychologii i filozofii. Taktyka aikido polega na wykonywaniu uników, zasłon, dźwigni, rzutów itp. Płynność, precyzja i skuteczność ruchów sprawia, że dobrze wyszkolony aikidoka potrafi poradzić sobie nawet z kilkoma przeciwnikami. Podstawą obrony jest zejście z linii ataku poprzez zwrot lub całkowity obrót ciała. Aikidoka nie przeciwstawia się ciosom napastnika, lecz unika ich i wykorzystuje ich naturalną siłę. Umożliwia to obezwładnienie go, nagłe pozbawienie równowagi i przewagi, jaką dawał atak. Na kształt współczesnego aikido miały wpływ dzieje różnych sztuk walki, które w ciągu czasu wzajemnie uzupełniały się i przekształcały, kreując jednocześnie prądy filozoficzne mające swoje odbicie w kulturze i obyczajowości. Właściwy kształt aikido zyskało dopiero w XX wieku, ale jego początków doszukać się można w najdawniejszej historii Japonii. Aikido w mistrzowskim wykonaniu jest nie tylko bardzo skuteczną sztuką samoobrony, ale ma również niezwykłe wartości estetyczne. Z podziwem i zachwytem można przyglądać się finezyjnym ruchom mistrza, który odpiera ataki z niezwykłą płynnością i gracją. Aikido jest sztuką trudną ale piękną. Wymaga intensywnej pracy nad własnym rozwojem i wieloletnich ćwiczeń zanim osiągnie się skuteczność obrony. Często nawet wielcy mistrzowie po latach studiowania oświadczają, że są dopiero na początku drogi.

Link do Filmu przedstawiającego jeden z naszych treningów w sali MDK w Witnicy:

https://www.facebook.com/watch/?v=2126003334135016